HABERLER
‘Hayat okulu’nu da bitiriyorlar

 

 

13 Nisan 2013

Türk filmlerinden alışkın olduğumuz ‘kolejli şımarık çocuk’ tiplemesi tarihe karışıyor. Zira ütüden yemeğe, bulaşıktan dikişe kadar birçok ‘yaşam becerisi’ artık öğrencilere okulda öğretiliyor.

Maharetle dikiş diken, ütü yapan, mutfakta birbirinden leziz menüler hazırlayan erkek çocukları, elindeki ekipmanlarıyla kendi oyuncağını ya da radyosunu yapmaya çalışan kızlar… Çınar Koleji’nin Yaşam Becerileri Merkezi’nde öğrencilerin pek de alışık olmadığımız bu görüntüleri çoktan sıradanlaşmış. Zira bundan bir yıl önce okulun Başakşehir ve Büyükçekmece kampüslerinde kurulan merkezde öğrenciler mutfak sanatlarından tekstil tasarımına, robotikten oyuncağa kadar ‘hayatı öğreten’ 17 farklı atölyeyle tanışmışlar. Üstelik öyle kulüp faaliyeti filan değil, derslerin birçoğu bu atölyelere kaydırılıyor. Hal böyleyken öğrencilerin yaptığı yemek ya da ütüden diktikleri giysilere, ürettikleri radyo veya ahşap oyuncaklara kadar her becerileri notlarına da yansıyor. Atölyeler hakkında bilgi veren Özel Çınar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Kadir Ünal uygulamadan hem öğrencilerin hem velilerin fazlasıyla memnun kaldığını söylüyor.

“Kekime kaç verdiniz hocam?”

İlk durağımız mutfak sanatları atölyesi. Burada ellerine pek de yakışan minik merdaneleriyle ilkokul birinci sınıf öğrencileri karşılıyor bizi. O günkü dersleri Kutlu Doğum haftasına özel ‘gül kurabiye’ yapımı. Lezzetiyle değme aşçılara taş çıkarıyorlar adeta. Yerli malı haftası, aşure ayı gibi özel tarihlere uygun tarifler hazırlamayı da ihmal etmiyorlar. Üstelik işleri bitince mutfak temizliği de onlara ait. Büyükçekmece Kampüs Müdürü Ertuğrul Toy’un söylediğine göre bu atölye en çok velileri mutlu etmiş. Zira çocuklar yeri geldiğinde annelerinden tarif alır, bazen de mutfak düzeniyle ilgili tavsiye verir olmuş. Atölyeden etkilenip şimdiden aşçı olma ya da pastane açma hayalleri kuran öğrenciler bile var.

Dikiş, ellerine pek yakışmış

Sonraki durağımız tekstil tasarım atölyesi. Dikiş makinesi başındaki erkek öğrenciler hallerinden gayet memnun görünüyor. Yaşam Becerileri Merkezi Koordinatörü Habibe İskender başlarda erkek öğrencileri ikna etmekte zorlansalar da deri bileklik yapımı gibi onların da ilgi alanına giren konularla ilgilerini çekmeyi başardıklarını söylüyor. Şimdilerde iğne iplik ellerinden düşmüyor. Kızlarsa daha çok örgüyle meşgul. Sadece düğme ya da kıyafet dikimi değil çocuklara eski eşyalarını yeniden kullanılabilir hale getirmenin püf noktaları da öğretiliyor. Önümüzdeki günlerde çeyizlik dantellerden ayakkabı tasarlayacaklar mesela. Çamur Ev’i de ziyaret etmeden geçemiyoruz. Tezgahın başındaki öğrenciler titizlikle çömlek yapıyor. Ahşap ve oyuncak atölyesindeyse, eski bir gelenek yeniden canlanıyor çocukların elinde. Çocuklar kendi oyuncaklarını kendileri yapıyor.

Robot da yaparım elektrik de…

Çınar Koleji’nin Yaşam Becerileri Merkezi’nde yirmiye yakın atölye var. Binanın giriş katı neredeyse bu merkeze ayrılmış diyebiliriz. Drama atölyesi çekingen çocukların hitabet sanatının inceliklerini öğrenmeleri için büyük fırsat. Galeri 3D’de işlenen dersler üçüncü boyuta taşınıyor. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı iklimi coğrafya dersinde hocadan dinlemekle kalmayıp bizzat deneyimleyebiliyorsunuz mesela. Deneyim merkezinde ıspanaktan elektrik üreten çocuklar bunu merkezle koordineli çalışan üniversite laboratuvarlarında onaylatabiliyor. Robotik atölyesinde çocuklar ses kayıt cihazından radyoya kadar birçok cihazı bizzat elleriyle üretiyor. 112 atölyesindeyse canlı ilkyardım eğitimleri veriliyor. Merkezin, yaşı uygun olan öğrencilere özel bir parkurda güvenli sürüş teknikleri ve trafik kurallarının öğretilmesi gibi bir projesi de var.